×

Přihlášení studenta

uživatelské jméno:
heslo:

Zapomněli jste uživatelské jméno či heslo? Zkuste tento vyhledávač nebo zašlete mail na mathpoint@email.cz.

Sítě a servery - ZS 2021/22

Cíl kurzu:Pochopit principy fungování malých sítí, internetu a serverů.
Nahlédnout do postupu fyzického budování skutečné sítě.
Vytvořit si vlastní virtuální server.
Vyzkoušet si instalaci a konfiguraci běžné serverové aplikace.
Předpokládáné znalosti:základní ovládání PC
Vhodné pro:studenty i dospělé
Termín konání:12. 9. 2021 - 30. 1. 2022, každou neděli od 18:00
První lekce:v neděli 12. 9. 2021 od 18:00
Délka kurzu:19 lekcí × 120 min
Forma:online skupinové výukové lekce
Cena:3200 Kč
Místo konání:lekce probíhají online přes Skype
Zpět

Tento kurz Vám poskytne ucelený přehled toho, co by měl o sítích vědět každý administrátor nebo programátor. Osvojíme si teoretické i praktické dovednosti. U každé kapitoly si vysvětlíme, jak daná věc funguje. Následně si nainstalujeme programy, pomocí kterých se daný problém řeší, a zkusíme si je nakonfigurovat. Bezpečnou cestou si každý student vytvoří ze svého počítače virtuální server, na kterém si bude moci v průběhu kurzu vše zkoušet.

Kurz se bude věnovat hlavně těmto tématům:

Virtualizace. Ukážeme si, jak vytvářet "počítače v počítači" tzv. VPS (virtual private servers). Použijeme běžně používanou aplikaci VirtualBox a zkusíme do ní nainstalovat Microsoft Server 2019.

Stavba sítě. Ukážeme si, z jakých komponent se síť fyzicky buduje, kde se tyto komponenty shánějí, jaké mají parametry atd.

Routování. Vysvětlíme si, jakým způsobem se data přenášejí přes síť a jak se zařídí, aby dorazila tam, kam mají. Vysvětlíme si adresování pomocí MAC a IP adres a zkusíme nakonfigurovat router.

Domény. Vysvětlíme způsob adresování pomocí DNS. Zkusíme si zaregistrovat vlastní doménu a nakonfigurovat vlastní DNS server.

Webový server. Vysvětlíme princip HTTP protokolu. Nainstalujeme a nakonfigurujeme Apache.

Souborový server. Vysvětlíme FTP protokol, nainstalujeme a nakonfigurujeme FTP server. Ukážeme několik FTP klientů.

Maily. Ukážeme si, jak vypadá mail uvnitř. Projdeme běžné hlavičky, kódování a způsob vkládání příloh. Vysvětlíme si mechanismus posílání mailů. Nainstalujeme a nakonfigurujeme poštovní server a zřídíme na něm poštovní schránky.

Šifrování a hashování. Vysvětlíme si, na jakých principech je založené šifrování a hashování. Vysvětlíme význam soukromého a veřejného klíče. Pomocí OpenSSL zkusíme vygenerovat certifikát a podepsat ho. Ukážeme si, jak se pomocí šifrování zabezpečují servery (HTTPS, FTPS). Také se podívá na to, jak se pomocí hashování chrání integrita souborů.

Přihláška

Na kurz se není možné přihlásit, protože poslední lekce proběhla 30. 1. 2022.