×

Přihlášení studenta

uživatelské jméno:
heslo:

Zapomněli jste uživatelské jméno či heslo? Zkuste tento vyhledávač nebo zašlete mail na mathpoint@email.cz.

Programování pro začátečníky - ŠR 2021/22

Cíl kurzu:Seznámit se syntaxí jazyka C.
Pochopit základní koncepty v programování.
Použít základní algoritmy v praktických úlohách .
Vyzkoušet si napsání vlastní aplikace od návrhu po kódování a testování.
Předpokládáné znalosti:žádné; určeno úplným začátečníkům nebo těm, kteří zatím samostatně neprogramují
Vhodné pro:žáky 9. třídy (mladší po dohodě), studenty SŠ a VŠ, dospělé
Forma:skupinové výukové lekce, kterých se lze učastnit na dálku přes Skype nebo osobně v učebně
Lekce:1 × týdně 120 min vždy ve středu od 19:30
Termíny konání:Základní kurz 29. 9. 2021 - 9. 2. 2022, každou středu od 19:30 (18 lekcí)
Pokračovací kurz 16. 2. - 15. 6. 2022, každou středu od 19:30 (18 lekcí)
Cena:3200 Kč
Místo konání:online přes Skype nebo
Mathpoint, Bělehradská 643/77, Praha 2 (viz kontakty)
Zpět
Na tomto kurzu představujeme základy programování. Společně projdeme a procvičíme koncepty, které je třeba znát pro programování v jakémkoliv jazyce. Novou látku lektor vždy nejdříve představí a vysvětlí, předvede na příkladech a následně nechá studenty, aby si na dalších úlohách pod jeho dohledem probíranou věc zkusili.
Závěrem kurzu bude programování většího projektu, na kterém si každý vyzkouší, jak s tím co se naučil, může naprogramovat skutečnou aplikaci. Základy, které si kurzem student osvojí, lze dále rozvíjet na navazujících kurzech nebo je jde dobře využít při samostatném studiu dalších jazyků třeba podle knih či tutoriálů.

V průběhu kurzu se seznámíme s tím, jak se pracuje s konzolovým vstupem a výstupem, s proměnnými, podmínkami, cykly, poli, procedurami, funkcemi, znaky, řetězci a datovými strukturami. Každý koncept podrobně vysvětlíme a předvedeme si jeho aplikaci v praxi na jednoduchých programátorských úlohách.
Část hodiny bude vyhrazena samostatné práci pod vedením lektora, aby se zajistilo, že si všichni vyzkouší praktické použití vykládané látky a že všichni také budou schopni probraný koncept použít i samostatně ve svém vlastním kódu.

Výuka bude probíhat v jazyce C. Nejde o náhodnou volbu, tento jazyk má pro úvodní studium hned tři zásadní výhody. Za prvé, jeho syntaxi přejímá mnoho dalších programovacích jazyků. To znamená, že syntaxi, se kterým se na kurzu seznámíte, použijete i v jiných programovacích jazycích jako je třeba Python, Java, PHP, JavaScript, C++ a další. Za druhé, v C lze psát konzolové aplikace, takže pro napsání jednoduchého programu nejsou potřeba žádné počáteční znalosti jako jsou třeba objekty nebo html, což bychom v jiných programovacích jazycích potřebovali hned od první lekce. A za třetí, na jazyk C přirozeně navazuje C++, který C rozšiřuje o objekty a který je jedním z nejpropracovanějších a nejpoužívanějších programovacích jazyků.

Na první lekci si společně nainstalujeme překladač a vývojové prostředí jazyka C. Pro Windows a Linux budeme používat open-source freewarové prostředí Code::Blocks, pro Mac Xcode. Pokud máte v tomto ohledu vlastní preferenci, můžete použít i jakékoliv jiné prostředí.

Kurz je organizován tak, aby bylo možné ho absolvovat prezenčně v učebně nebo dálkově přes Skype, popřípadě aby šly obě tyto formy kombinovat. Forma první lekce se vybírá v přihlášce, u dalších lekcí se dá zvolit v online rozvrhu.

Pro prezenční studium v učebně je nejpohodlnější vlastní notebook, který si budete nosit s sebou a na kterém budete programovat i doma. Jestliže notebook nemáte, není problém, použijete naše počítače a svůj kód z lekcí si pak doma stáhnete.

Pro studium na dálku není potřeba webkamera, stačí sluchátka s mikrofonem. Máte-li možnost pracovat na počítači se dvěma monitory, tak ji určitě využijte - jde o příjemné usnadnění práce. Na jednom monitoru vidíte obrazovku lektora a na druhém pracujete na svém kódu. Dva monitory ale samozřejmě nejsou nutnost, jde to i s jedním :). Díky sdílení obrazovky uvidíte ten samý obraz, který se promítá studentům v učebně. Sdílení obrazovky směrem od vás zase využijeme k tomu, aby lektor mohl nahlédnout do vašeho kódu a případně poradit či najít chybu.

Ke kurzu poskytujeme i následující studijní oporu:

  • Videozáznamy lekcí. Záznam umožňuje vrátit se k lekci v pohodlí domova a podle potřeby si (třeba i opakovaně) přehrát klíčové momenty výkladu. Nahrání lekce také zaručuje, že vám neutečou žádné zásadní informace, když byste se nějaké lekce nemohli zúčastnit.
  • Písemné shrnutí všech probíraných témat. Shrnutí slouží jako učební text, popisuje dané téma z dalších úhlů pohledu a skvěle slouží k osvěžení probrané látky a k pochopení širších souvislostí. Písemná forma vhodně doplňuje slovní výklad a přehledně shrnuje všechny podstatné myšlenky.
  • Úlohy na procvičení pro použití každé probrané látky v praxi. Úlohy je možné dělat na lekcích i doma. K úlohám jsou k dispozici i vzorová řešení od lektora nebo od ostatních studentů kurzu.

Kurz není omezen věkem, je určen všem věkovým skupinám. Jediným nutným předpokladem je schopnost logicky uvažovat, přičemž logické myšlení bývá plně rozvinuto v 9. třídě (u některých studentů to může být i dříve či později). Mladší žáci než jsou deváťáci se tedy mohou přihlásit, ale může se ukázat, že pro ně kurz bude příliš složitý. U středoškoláků, vysokoškoláků a dospělých by věk neměl hrát žádnou roli.

Kurz pro záčátečníky je koncipován jako dvousemestrální, ale i pouhé absolvování prvního semestru by mělo poskytnout dostatečné základy k tomu, aby student mohl pokračovat samostudiem, například podle nějaké učebnice či tutoriálu.

Lektorem kurzu je Michal Kočí, zkušený programátor a lektor s 15letou praxí.

Přihláška

Kurz:
Na kurz se není možné přihlásit, protože poslední lekce proběhla 9. 2. 2022.