×

Přihlášení studenta

uživatelské jméno:
heslo:

Zapomněli jste uživatelské jméno či heslo? Zkuste tento vyhledávač nebo zašlete mail na mathpoint@email.cz.

Programování Tetrisu - LS 2019/20

Cíl kurzu:Naprogramovat rozsáhlejší aplikaci od návrhu, přes kódování po testování.
Dozvědět se, jakým způsobem se řeší různé praktické problémy.
Předpokládáné znalosti:Základní syntaxe a koncepty jazyka C (if, while, for, pole, funkce, řetězce, struktury). Postačující je mít u nás absolvovaný kurz Programování pro začátečníky I.
Vhodné pro:všechny, kdo mají předpokládané znalosti; věk a vzdělání nerozhoduje
Forma:online skupinové výukové lekce
Lekce:18 lekcí × 120 min
Termín konání:3. 2. - 2. 6. 2021, každou středu od 20:00
Cena:3800 Kč při absolvování pouze tohoto kurzu,
2800 Kč pro studenty, kteří k nám současně chodí na matematiku nebo navštěvují jiný kurz
Místo konání:lekce probíhají online přes Skype
Zpět

Tento kurz je praktickým cvičením k našim programátorským kurzům pro začátečníky. Celý semestr budeme pracovat na jediném programu - hře, při jejíž vytváření budeme muset řešit mnoho problémů.

Programovat budeme známou hru 'Tetris', ve které do hrací plochy padají různé tvary poskládané ze čtverečků, přičemž hráčovým úkolem je s nimi pohybovat do stran a otáčet je tak, aby při dopadu na zem do sebe beze zbytku zapadly a smazaly tak řadu. Podrobný popis hry naleznete např. na wikipedii.

Hru budeme programovat pro textovou konzoli, tj. jednotlivé herní prvky budou tvořeny vhodně zvolenými barevnými znaky a symboly. Hra bude programovaná tak, aby šla spustit na Linuxu, Windows i Macu.

Celý projekt bude rozdělen na mnoho částí, o které budeme kód hry postupně rozšiřovat. Lektor vždy vysvětlí, co a jak se v následující části bude dělat. Poté nechá studenty, aby provedly v kódu patřičné změny a sám je provede i ve svém kódu. Po provedených změnách student vyzkouší, zda mu program dělá to, co má. Pokud ne nebo pokud neví jak požadovaného chování docílit, tak mu s tím lektor pomůže. Teprve potom, co všichni studenti mají hotovo, se pokračuje dalším krokem. Studenti svůj kód sdílí s lektorem pomocí sdílené obrazovky Skypu.

Z lekcí se bude pořizovat videozáznam a budou zadávany domácí úkoly.

Přihláška

Na kurz se není možné přihlásit, protože poslední lekce proběhla 2. 6. 2021.