×

Přihlášení studenta

uživatelské jméno:
heslo:

Zapomněli jste uživatelské jméno či heslo? Zkuste tento vyhledávač nebo zašlete mail na mathpoint@email.cz.

Programování projekt - Had - LP 2020

Cíl kurzu:Vyzkoušet si naprogramovat rozsáhlejší aplikaci od návrhu, přes kódování po testování.
Přesvědčit se, že i s minimem jazykových konstrukcí lze programovat komplexní aplikace.
Předpokládáné znalosti:Základní syntaxe a koncepty jazyka C (if, while, for, pole, funkce, řetězce, struktury, práce se soubory). Postačující je mít u nás absolvovaný kurz Programování pro začátečníky I.
Vhodné pro:všechny, kdo mají předpokládané znalosti; věk a vzdělání nerozhoduje
Forma:skupinové výukové lekce
Konání kurzu:7. 7. 2020 - 25. 8. 2020
  • není problém vynechat některou lekci kvůli dovolené,
  • lekce je možné absolvovat i z domova přes Skype (viz text níže),
  • první lekce se koná v úterý 7. 7. 2020 od 17:30.
Počet lekcí:8 lekcí × 240 min
Termíny lekcí:každé úterý 17:30 - 21:30
Cena:3200 Kč
2400 Kč pro studenty, kteří k nám o prázdninách chodí na doučování matematiky
Cena zahrnuje:společné výukové lekce, videozáznamy lekcí, možnost abslovovat lekce přes Skype, nápoje v učebně
Místo konání:Mathpoint, Bělehradská 643/77, Praha 2 (viz kontakty) nebo
u vás doma přes Skype :)
Zpět
Projekt Had je praktickým cvičením k našim programátorským kurzům pro začátečníky. Zatímco při výuce programování z každé lekce zadádáváme cca 10 malých příkladů, tak v tomto kurzu se budeme zabývat pouze jedním programem po celé prázdniny.

Programovat budeme hru, ve které se had pohybuje v bludišti a sbírá umístěné objekty. Hadův pohyb nejde zastavit, hráč může pouze řídít směr jeho pohybu. Po každém sebrání předmětu se had prodlouží o jeden článek a tím se pro něj stává obtížnější vyhnout se vlastnímu tělu nebo nenarazit do stěn bludiště. Po sebrání všech předmětů je třeba zamířit do dveří, kterými se bludiště opustí.

Hru budeme programovat pro textovou konzoli, tj. jednotlivé herní prvky (zdi, hada, sbírané předměty apod.) budou tvořeny vhodně zvolenými barevnými znaky a symboly. Objekty budou animované a bude možné volit, jak se budou měnit. Hra bude mít několik levelů. Levely bude možné editovat přímo v kódu nebo je načítat z externích souborů.

Celý projekt bude rozdělen na více částí, o které budeme postupně program rozšiřovat. Lektor vždy vysvětlí, co se v následující části bude dělat a jak se to bude dělat. Poté nechá studenty, aby provedly v kódu patřičné změny a sám je provede i ve svém kódu. Po provedených změnách student vyzkouší, zda mu program dělá to co má. Pokud ne nebo pokud neví, co udělat, tak mu s tím lektor pomůže. Teprve potom, co všichni studenti mají hotovo se pokračuje dalším krokem. Program nám tedy postupně poroste pod rukama a na každé lekci bude umět zas něco dalšího.

Pro výuku je ideální vlastní notebook, který si studenti nosí na lekce a na kterém programuje i doma. Jestliže notebook nemáte, tak na lekcích použijete naše počítače a kód si domů odnesete např. na flashce.
Pokud budete chtít pracovat na svém vlastním počítači, tak v mailu potvrzujícím vaši přihlášku prosím věnujte pozornost videonávodu, jak si počítač připravit na první lekci.

Kurz nebo některé jeho lekce lze absolvovat i na dálku. Stačí říct a na začátku lekce lektor přes Skype nasdílí svou obrazovku, která se promítá ostatním studentům. Současně může student sdílet svůj kód s lektorem, takže může kód upravovat nebo v něm hledat chyby.

Lektorem kurzu je Michal Kočí, zkušený programátor a lektor s 15-letou praxí.

Přihláška

Na kurz se není možné přihlásit, protože poslední lekce proběhla 25. 8. 2020.